Klávesnice pro programátora

Z mj41.cz

Vybrat vhodnou klávesnici pro programování a pro jiné další spisovatelské profese není jednoduché. Programátor má zvláštní nároky a na trhu je obrovské množství různých typů klávesnic. V tomto článku shrnuji jak jsem postupoval, jak jsem dopadl a jaké si z toho vzít ponaučení.

Donedávna jsem všude, kde sedávám (v práci a doma, tedy v Brně a v Třinci) měl klávesnice Genius KB-21E. Od doby kdy pracuji s notebookem jsem si však zvykl na to jak se klávesy chovají při stisku (hlavně na nízký zdvih) a chtěl jsem tedy něco podobného ve standardním provedení na stůl.

Pokud nakupujete v Brně a na klávesnici si chcete sáhnout, tak jeďte rovnou do Avion shopping parku. Vedle sebe tam stojí velký Datart a velký Electro World. Rada první, vyhněte se nakupování ve vánoční vřavě. Obchody s možností prohlédnout si kvalitní obrázek zboží na internetu určitě v tomto případě také nejsou k zahození, ale já chtěl opravdu vyzkoušet jak se to mačká.

Když vyřadíte zbytečnosti typu bezdrátové klávesnice za tisíce Kč, do kterých musíte v neodhadnutelných intervalech kupovat nové baterky, nevíte jak hodně to těm klukům z Číny a Taiwanu vyzařuje, nevíte za jak dlouho stisk dopluje k počítači, a ty, které nemají standardní rozmístění STD (viz. níže), tak se výběr poměrně zúží. Já nakonec koupil v prvním kole BenQ X-touch 122 a ve druhém Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000 v1.0 (doporučuji). A protože jsem nedávno nainstaloval nový Gimp a malování mi nikdy nešlo, tak jsem se pokusil překonal sám sebe a do obrázku vyznačil jak vybírat a na co si dát pozor.

Obsah

Klávesy

Jak jsem psal výše. Je opravdu rozdíl jestli píšete na starém mechanickém psacím stroji, staré klávesnici od PMD nebo na klávesnici nového notebooku. Výška kláves, rozmístění, zdvih a síla nutná pro stisk to vše má základní podíl na pohodlí při psaní. Předpokládám, že odpor, který klávesnice klade by ideálně měl mít i vhodný průběh. Také nezapomeňte na tvarovaní tlačítek, nesmí být rovná, ale musí mít důlek, aby prsty dobře držely.

Rozmístění kláves

Jak jsem vybíral klávesnici a jak to dopadlo.

STD

Začneme základem, který je na obrázku označen zeleně jako STD. Každá normální klávesnice na stůl by měla mít standardní numerickou část klávesnice (deset číslic a sedm dalších kláves) a nalevo vedle ní standardně rozmístěné šipky, šest kláves pro navigaci (insert, home, page up, delete, end, page down) a další tři málo používané pomocné klávesy (pause-break, ...). Také svítící diody bývají většinou tři. Z nich např. CapsLock a NumLock se občas hodí.

BIG

Každý normální programátor jistě ocení, když budou mít klávesy, které často používá, dostatečnou velikost. Na obrázku označeno zeleně jako BIG. V levé části klávesnice to znamená, že klávesa Windows je čím jak nejmenší a shift a ctrl dostatečně velké. V pravé horní části alfanumerické části pak je dobré mít velký backspace.

USER

V oranžově (žlutě) obtáhnuté části na obrázku je klávesa enter a klávesa lomítka (pokud máte přepnuto na anglickou klávesnici, což programátoři většinou mají). Rozmístění těchto dvou kláves bývá různé. Já dávám přednost typu u kterého je lomítko v jednom řádku a enter ve druhém, tak jak je to vidět na obrázku.

ERR

A jsme u toho. Červeně a nápisem ERR jsou označeny nedostatky klávesnice BenQ X-touch 122, kterých jsem si v obchodě nevšimnul.

První je celkem velký. Klávesy F1 až F12 nejsou rozmístěny po čtyřech, jak bývá zvykem, ale po třech. Člověk neuvěří jak tohle vadí, dokud si to sám nevyzkouší. Já asi nejvíce klávesy F1 až F12 používám v Total Commanderu. Zatím jsem si nezvykl.

Druhá nevýhoda je ta, že klávesnice nemá ve své výbavě šesti dodatečných tlačítek ani jedno ze čtyř tlačítek, které občas používám. Jsou to tlačítka +, mute a - pro ovládání hlasitosti a tlačítko calculator, které spouští kalkulačku. Možná, kdyby těchto dodatečných tlačítek bylo 21 jako u klávesnice Genius KB-21e, tak se tam nějaké použitelné taky najde.

Ostatní

Multimediální tlačítka se nesmí nacházet moc blízko, aby nedocházelo k náhodnému stisknutí. Tlačítko sleep (pro uspání počítače) v blízkosti jiné často používané klávesy může u vznětlivějších povah znamenat demolici nové klávesnice hned v prvních hodinách používání.

Hlučnost

Další chybička při výběru. Z obrázku spícího miminka vedle klávesnice BenQ X-Touch 122 a nápisu "Low Noise" na obalu jsem usoudil, že klávesnice bude opravdu tichá. Není. V tom hluku v Datartu jsem si toho asi nevšiml. Oproti notebooku dělá celkem dost kravál. Nevím jestli to miminům vadí, ale mě při usínání nebo čtení, zatímco přítelkyně píše rozhodně ano.

Barva

No jo, stane se. Ta černá, která byla vystavena se mi líbila. Vzal jsem však krabici a nevšiml si malého nápisu "Color: Silver" na štítku. Příště budu snad chytřejší.

Potisk a výdrž

Samotné tlačítka a klávesnice většinou vydrží hodně. Utopení v kofole jim nedělá dobře, ale podle zkušeností mých kamarádů i tohle mohou přežít. Horší to občas bývá s potiskem kláves. Asi hlavně u levnějších klávesnic a kláves, které jsou hodně využívány (např. v počítačových střílečkách) se potisk může časem vytratit. Nás programátorů se to však netýká, my se přece potíme jen v posilovně, na skalách, na lyžích, ...

Další kola

mj41.cz doporučuje: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Na poprvé to úplně ideálně nedopadlo a tak jsem to zkoušel dál.

Logitech Internet 350 Keyboard

Tuhle jsem dostali k počítačům v práci. Stojí pár korun a připadala mi ok. Bohužel mi velké problémy dělal malý levý shift. Je vedle něj klávesa pro lomítko, kterou jsem neustále mačkal místo shiftu. Proto jsem si půjčil k testování následující.

Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000

Nedávno jsem koupil přítelkyni k notebooku klávesnici Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000 v1.0. Vypadá to, že firma Microsoft hardware celkem umí. Zatím jsem velmi spokojen. Dlouhý shift, enter a lomítko ve dvou řadách v dobré délce, F klávesy po čtyřech, všechny pro mně důležité a přitom nepřeplácané multimediální klávesy. Je to má první ergonomická (zakřivená) klávesnice a zatím to vypadá, že jsem našel co jsem hledal. Tlačítka jsou nízká, mačkání tiché a průběh stisku mi také vyhovuje. Trochu jsem měl obavy z masívního tlačítka space, ale ty se nepotvrdily.

Závěr

Člověk si říká, klávesnice za pár korun, ale ono to nakonec není vůbec jednoduché. Poraďte mi a ostatním, kterou jste vybrali vy.

Externí odkazy

spřízněné weby
Jazyk