Bastlíme - Foťák jako webkamera

Z mj41.cz

Na začátku se budu držet tématu. Po asi půl dne klikání a čtení jsem narazil na stránku Webcam Cornizzolo. Na stránce se koukněte na rozlišení snímků a videa. Je to paráda. Tohle určitě musím mít doma.

Po stránce hardware není co bastlit. Seženete někde na aukčním serveru dnes již postarší foťák Canon A70 (2003, 3.2 MP, 3x zoom, CF karty) a v obchodě Asus WL-500g Premium wireless router. Fotoaparát připojíte přes USB k routeru a vrhnete se na software. Ten už trochu bastlení, resp. hackingu (ve svém původním smyslu slova) potřebuje. V routeru musíte vyměnit operační systém Linux výrobce za jiný Linux z projektu OpenWrt a k němu doinstalovat program gPhoto2. Pak již stačí jen vyřešíte jak dostat snímky na web. Na routeru (32 MB RAM, 8MB interní Flash, 2x USB) může běžet i webserver s PHP.

Asi vás už napadlo. Půjde použít foťák, který mám doma? Pravděpodobně nepůjde. Po pracném hledání jsem našel seznam fotoaparátů Canon s funkcí Remote control, resp. s PTP (Picture Transfer Protocol). Je to první sloupec ve třetí tabulce. Bohužel nové fotoaparáty např. Canon PowerShot A470 (2008, 7,1MP 3,4x zoom, SD/SDHC karty) tuto funkci už nemají. Musíte tedy někam do bazaru nebo na nějaký internetový aukční server. Seznam 'Remote controlling cameras' na stránkách projektu gPhoto je určitě neméně důležitý. Kromě značky Canon zde najdete také pár Nikon a pár Olympus fotoaparátů.

Předpokládám, že starší foťák s funkcí Remote control koupíte do tisícovky a nový router tak za 1900,- korun. Celkem se tedy dostaneme na 2500 až 3000,- korun.

Pokračování příště

Linux router:

IP kamery:

  • Planet ICA-108, IP kamera, IR 10m, 3GPP, 2-way audio - 3290,- Kč
  • Edimax IP kamera IC-1520DP, 1,3MP digitální zoom a posuv, detekce pohybu - 1760,- Kč
  • Planet ICA-210, PTZ IP kamera,PIR senzor, přísvit, siréna - 5700,- Kč

DV kamery:

  • AIPTEK DV kamera, SDHC, V100 DVD - 2070,- Kč

Další hrátky s foťáky:

Aktualizace - prosinec 2009

  • CHDK Wiki - enhances the capabilities of your Canon camera
spřízněné weby
Jazyk